Nowa wizja dla Mysłowic

Data dodania: 20 marca 2013

dscn7041_1.jpg

 

To było pierwsze z cyklu czterech spotkań sieciujących w ramach projektu Aktywowani organizowane przez Centrum Inicjatyw Społecznych Mysłowice oraz Urząd Miasta. W spotkaniu wzięli udział działacze z organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz mieszkańcy Mysłowic. Nie zabrakło również przedstawicieli Biura Rozwoju Regionu, któremu gmina zleciła opracowanie aktualizacji strategii rozwoju Mysłowic.

Frekwencja bardzo nas ucieszyła. Przyszło dużo więcej osób niż się spodziewaliśmy. To pokazuje, jak wielu ludzi z Mysłowic chce się zaangażować w rewitalizację miasta i jest gotowych na zmiany – informuje Łukasz Kocur, prezes Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Społecznych Mysłowice i animator projektu.

Spotkanie było podzielone na dwie części: teoretyczną i warsztatową. W pierwszej uczestnicy zapoznali się z istotą terminu rewitalizacja. Coraz częściej rewitalizacja, jako działanie i jako słowo, staje się modna. Musimy jednak zrozumieć o co tak naprawdę chodzi – mówi Tomasz Szewczyk specjalista ds. rewitalizacji, który prowadził sobotnie spotkanie.

Podczas części warsztatowej powstał przykładowy projekt programu rewitalizacji dla dzielnicy Piasek oraz terenów pokopalnianych. Uczestnicy podzielili się na cztery grupy i zaproponowali działania w ramach stref: społecznej, gospodarczej, środowiskowej oraz architektoniczno – przestrzennej. Pojawiły się nowatorskie pomysły, takie jak: snow park, kultowa knajpa w starej kopalni, bulwary Przemszy oraz rozwiązania problemów, z którymi borykają się na co dzień mieszkańcy, czyli m.in. brak ścieżek rowerowych czy biblioteki w dzielnicy Piasek.

Spotkanie zakończyło się dyskusją, czy rewitalizacja jest sprawiedliwa. Pytaliśmy czy rewitalizacja jest fair, gdy skupiamy się na danym terenie miasta, a niejako wszyscy mieszkańcy za to płacą. Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jednak pamiętajmy, że ożywienie zdegradowanych obszarów ma przynieść korzyści dla wszystkich. - tłumaczy Szewczyk.

 

 dscn7022.jpg

dscn7024.jpg

dscn7026.jpg

dscn7033.jpg

dscn7034.jpg

dscn7048.jpg


Powrót